نام فارسی و متداول اچینو گروزنی – اچینو تیغ زرد
نام لاتین یا علمی Echinocactus grusonii
 خانواده Cactaceae (Cactus)
 زیرشاخه Cactaceae (Cactus)
 قبیله Cacteae
 واریته E. grusonii – اچینو گروزنی
 گونه Echinocactus – کاکتوس اچینو
 بومی منطقه مکزیک
 نور محیط زیاد (فیلتر شده)
 آبیاری و رطوبت کم ( آبیاری بعد از خشک شدن کامل خاک)
دمای ایده آل 10 تا 35 درجه سانتی گراد
 خاک و تغذیه ترکیبی از پیت و ماسه شسته ، کود دهی با کود های پتاس بالا

در طبیعت  : جمع آوری ها ی گسترده این گیاه از منطقه بومی خود موجب شده این گیاه در منطقه بومی خود در خطر انقراض قرار بگیرد و به همین دلیل تلاش های زیاده برای حفظ این گونه در زیست گاه اصلی خود شده است . دره ریو موتسوما که زیستگاه طبیعی این گونه بود در جریان یک پروژه سد سازی قرار گرفته بود.یک باغ گیاه شناسی در مکزیک برای جلوگیری از انقراض این گونه و گونه های کمیاب بومی این منطقه وارد عمل شد ولی با این حال تعداد کمی در حیات وحش باقی مانده است با این حال یکی از شایع ترین کاکتوس هایی که به صورت گلخانه ای کشت می شوند گونه تیغ زرد و طلایی هستند که به صورت انبوه کشت شده اند.

نمونه های قدیمی این گونه در بیابان سن بسیار بالایی دارند و به سمت جنوب و جنوب غربی متمایل هستند تا از گزند نور شدید خورشید در بیابان در امان بمانند در گذشته بیابان گردان و مسافران از این حالت گیاه به عنوان قطب نما استفاده میکردند.

شکل ظاهری : این گیاه به شکل کروی رشد می کنید و در زمان بلوغ به ۹۰ تا ۱۸۰ سانتی متر می رسد.دارای ساقه سبز روشن با شیار های متعدد است که توسط تیغ های زرد رنگ احاطه شده است و چند ضلعی های کوچکی و متعادل کوچکی در گیاه وجود دارد که با بالا رفتن سن این چند ضلعی ها خطی صاف به خود میگیرند.غنچه های گل ها در اواخر بهار و اوایل تابستان در گونه های بالغ که به اندازه کافی در مرض نور بوده اند شکل میگیرند . گل ها به رنگ زرد هستند در طول روز باز می شوند و عرض آن ها به حدود ۴ الی ۵ سانتی متر می رسد و یک حلقه ی دایره ای شکل در بالای گیاه تشکیل می دهند اما در مقایسه با سایز گیاه بسیار کوچک هستند و در داخل کرک های کرمی رنگ قرار دارند.

چشم انداز : اچینو گروزنی گیاهی محبوب است که می تواند چشم انداز زیبایی را در دکوراسیون شما از لحاظ بافت ، شکل و اندازه ایجاد کند.تیغ های زرد رنگ و روشنی که در نور خورشید می درخشند و زیبایی زیادی به این گیاه می دهند اچینو گروزنی بر خلاف دیگر گیاهان هر چه بیشتر رشد میکنید و بزرگ تر میشود بر زیباییش افزوده میشود.

نحوه پرورش اچینو گروزنی از طریق بذر : هر ساله اچینو گروزنی صد ها میوه تولید میکنید که بعد از رسیدن میوه ها میتوان اقدام به جمع آوری آن ها از زیر گل های خشک شده کرد. از یک چاقو برای برش میوه و بیرون آوردن بذرها کمک بگیرید سپس بذر ها را برای مدت یک روز در آب خیس کنید و در تریکیب خاک ۶۰% ماسه شسته و ۴۰% پیت بکارید دقت کنید فاصله ی مناسبی از هم داشته باشند و عمیق کاشته نشود سینی کاشت را با یک ورق شیشه ای بپوشانید و بستر کاشت را خنک و مرطوب نگه دارید ، بذر ها حدود ۲ الی ۶ هفته جوانه خواهند زد ، جوانه هایی به شکل قرمز رنگ. زمانی که خار های گیاه نمایان شد به گلدان سایز ۶ منتقل کنید برای انبار کردن بذر ها میتوانید از یخچال استفاده کنید.

پرورش : فصل تابستان فصل رشد این گیاه است و نگهداری آسانی دارد.خاک غنی را می پسندد اگر خاک مخصوص کاکتوس در اختیار ندارید میتوانید از ۶۰% ماسه شسته،۲۵% پیست ماس،۱۰% کوکوپیت،۵% پرلیت و کمی ذغال استفاده کنید. اگر در گلدان نگهداری میکنید و ریشه های گیاه تنگ شده اند ترجیها در فصل بهار تعویض گلدان صورت بگیرد به طور کلی برای هر سال باید خاگ گلدان تعویض شود ولی این به معنی نیست که به سایز بزرگ تر منتقل شود. بعد از تعویض گلدان تا یک هفته آبیاری نکنید. بین آبیاری گیاه بگذارید تا خاک آن کاملا خشک شود.برای جلوگیری از قارچ گرفتی از ریختن آب روی بدنه گیاه اجتناب کنید. برای کود دهی می توانید در فصل تابستان از کود های پتاس بالا استفاده کنید.

نوردهی : در بیرون از ساختمان و گلخانه به نور کامل و زیادی نیاز دارند در صورتی که در تابستان نور شدید باشد میتوانید از سایبان و تور استفاده کنید در داخل به نور روشن و مستقیم نیاز دارد البته این گیاه توان رشد و ماندگار در سایه روشن را نیز داراست.اگر از گیاهتان در سایه نگهداری میکنید برای منتقل کردن به زیر نور مستقیم این کار را آهسته انجام دهید که باعث سوختگی گیاه نشود.

آفت : انواع حشرات همچون کنه ، شته و شپشک