نام متداول فارسی نخل ماداگاسکارر
نام لاتین یا علمی Pachypodium
 خانواده Apocynaceae
بومی منطقه جزیره ماداگاسکار
نور زیاد
 آبیاری بعد از خشک شدن کامل خاک
دمای ایده ال 10 تا 35 درجه
 خاک و کود ماسه شسته با مخلوط پیت ، لیکا و پرلیت

نخل ماداگاسکار با نام علمی pachypodium lamerei به خانواده apocynaceae و راسته gentianales تعلق دارد و بومی ماداگاسکار می باشد و اگر چه که یک نخل نیست اما به دلیل شباهت ظاهری با برخی از نخل ها با نام نخل ماداگاسکار شخناخته می شود . این گیاه نوعی گیاه گوشتی است که خار بزرگی در طول ساقه خود دارد و برگ های آن اکثرا در قسمت بالای ساقه متمرکز شده اند.نخل ماداگاسکار به دلیل شکل منحصر به فرد آن و همچنین آسانی نگهداری به گیاهی محبوب برای پرورش در گلدان و نگهداری در خانه و آپارتمان تبدیل شده است.

شکل ظاهری: به صورت درخت مانند رشد می کنند که در ظاهرا کاملا شبیه درخت نخل میباشد ولی برروی تنه آن خار وجود دارد . تا ۲٫۵ متر قد می کشد.(در طبیعت بیشتر از آن هم امکان دارد). قطر تنه اش به ۳۰ سانتی متر هم می رسد.

شکل تیغ: تیغ های سه تایی خاکستری جذابی دارد که طول آن ها بین ۲ تا ۶ سانتی متر می باشد.

شکل برگ: برگ های سبز ساده ای که فقط از بالای گیاه می رویند.

شکل گل: گل های سفید رنگی با مرکز زرد رنگ که ۴ تا ۵ سانتی متر طول دارند و فقط در سن بلوغ که ساکولنت بیش از ۱٫۸ متر ارتفاع داشته باشد می رویند . در فصل گرم گلدهی می کند.

میوه: میوه هایی شبیه خیار سبز که کیسه بذر می باشند.

 خاک مناسب: خاک معمولی کاکتوس ها که زه کشی خوبی داشته باشد.

نور مناسب: آفتاب مستقیم و تا حدی نیمه سایه بهترین حالت نوری برای این ساکولنت می باشد.

دمای مناسب: این گیاه بسیار گرما دوست است و در صورت تغییر دمای ناگهانی و سرد شدن برگ های آن میریزند و پس از اینکه دوباره در دمای مناسب قرار گیرد رشد برگ ها شروع می شود. در مناطق سرد در فصل پاییز و زمستان حتما باید داخل منزل یا جای گرم با نور مناسب نگهداری شود.

 آبیاری: نباید خاک گلدان همیشه خیس باشد. حتما بین دو آبیاری اجازه دهید خاک گلدان خشک شود سپس آبیاری کنید.

 تکثیر: از طریق پاجوش و بذر. درصد رشد بذر های این ساکولنت بسیار زیاد است و به راحتی تا ۹۰ درصد از بذر های کشت شده پس از ۳ روز رشد خود را آغاز می کنند. در بسیاری مواقع پاجوش هایی تولید می کند که پس از جدا کردن این پاجوش ها و کشت آن ها یک گیاه جدید بوجود می آید. توجه کنید پس از جدا کردن پاجوش ۵ روز اجازه دهید که قسمت بریده شده کاملا پینه ببندد سپس اقدام به کاشت کنید